Warsztaty wspierające Dom Dziecka

sierpień 21, 2014

IMG_3562 (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza pierwsza współpraca z ING Bankiem Śląskim. Zorganizowaliśmy warsztaty artystyczne DECOUPAGE w ramach wyjazdowego szkolenia integracyjnego w Ustroniu. Plan był świetny a cel szczytny – przedmioty wykonane w trakcie warsztatów zostały wystawione na aukcje charytatywną, by pomóc dzieciom z Domu Dziecka.

Każdy  chciał przygotować coś na aukcję, by mieć wkład własny w to wspaniałe przedsięwzięcie. Dla wielu osób było to pierwsze spotkanie z decoupage, ale wielu też ujawniło swój twórczy potencjał.

Co to jest decoupage? To technika zdobienia przedmiotów, w której wycina się motywy z serwetki lub papieru i przykleja się w taki sposób, by obrazek nie był wyczuwalny i wyglądał jak namalowany. Stosuje się też specjalne kleje i farby, które dają efekt spękań na przedmiocie (przypominają odrestaurowane starocie).

Przechodząc do samego szkolenia – uczestnicy warsztatów (ponad 100 osób) zostali podzieleni na mniejsze grupy. Każdy otrzymał instrukcję. Ponadto nasza prowadząca udzielała rad, prowadząc instruktaż „krok po kroku” (mikrofon okazał się niezbędny). Sala została wcześniej przygotowana. Każdy miał swój twórczy niezbędnik pod ręką. Przygotowałyśmy dodatkowo zdjęcia i przedmioty wykonane techniką decoupage, dzięki  temu uczestnicy łatwiej mogli wyobrazić sobie efekt końcowy – zwłaszcza Ci, którzy do tej pory nic nie słyszeli o decoupage’u.

IMG_3558 (2)

Pomysłów wykonania było mnóstwo, tyle ile osób na sali. Nasza prowadząca nie ingerowała w prace, była jedynie „drogowskazem” i pomocą w poprawnym zastosowaniu techniki decoupage. Powstały serwetniki, chusteczniki, piórniki, ozdobne serca, świeczniki, kuferki/skrzyneczki np. na biżuterię. Każda praca była inna, niepowtarzalna. W sumie powstało ponad 100 różnych, oryginalnych przedmiotów, które trafiły na aukcję charytatywną.

IMG_3566 (2)

IMG_3560 (2)

Tego typu warsztaty to świetny pomysł na integrację – wyzwalają kreatywność i twórczy potencjał. Praca w grupach daje możliwość wzajemnej wymiany pomysłów, inspirowania się. Warsztaty są przygotowane w taki sposób, by nabywane umiejętności odbywały się w formie swobodnej aktywności uczestników, która nie może zostać narzucona przez prowadzącego. Nasz trener pokazuje kierunek, jednak drogę każdy uczestnik pokonuje samodzielnie, bo właśnie wtedy rodzą się najlepsze pomysły i wtedy można wydobyć potencjał, który drzemie w każdym z nas. I w tym przypadku najbardziej kreatywne umysły były inspiracją dla grupy. Nie byli to liderzy grupy, jednak ich prace mocno wybijały się – były inne, dopracowane, estetyczne, zaskakiwały pomysłem, połączeniem kolorów, wyróżniały się.

Warsztaty okazały się świetnym pomysłem, bo została rozbudzona chęć poznania i nauczenia się więcej (już wtedy wstępnie umówiliśmy kolejne spotkanie z rękodziełem), a przy tym wszyscy służyliśmy szczytnemu celowi.