Za późno, żeby zacząć?

grudzień 06, 2014

Czy zdarza Ci się myśleć o tym, że chcesz coś zmienić, jednak z tyłu głowy pojawia się myśl „bez sensu, już za późno”. Może myślisz o zmianie dotychczasowego życia? O tym, aby pójść nieznaną dotąd drogą, ale masz wątpliwości. W odpowiedzi na pytanie: czy warto podejmować się nowych działań, niech posłuży Ci przykład grupy wolontariuszy w wieku 60+, dla których prowadziłyśmy warsztaty decoupage’u.paint2Nawiązałyśmy współpracę z Centrum Edukacji Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, gdzie 7 listopada rozpoczęłyśmy cykl 4 warsztatów. Każdy warsztat był poświęcony innej tematyce z wykorzystaniem techniki zdobienia zwanej decoupage. Tworzyliśmy chusteczniki i herbaciarki (decoupage na drewnie) oraz donice (decoupage na powierzchni ceramicznej). Te warsztaty były w tematyce jesiennej.

paint7paint9paint11

Na kolejne spotkanie przygotowałyśmy ozdoby świąteczne z okazji nadchodzących świąt – bombki, dzwonki (decoupage na styropianie) i ozdobne pudełka (decoupage na powierzchni kartonowej). Każde spotkanie pokazywało inną możliwość zastosowania tej techniki, a przy tym uczyło nowych umiejętności, które można wykorzystać na co dzień i podzielić się wiedzą z innymi.

dec11dec6dec5

Kobiety od wieków spędzały czas na robótkach ręcznych. Obecnie mogą wyjść z domów i podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi. Mogą w ten sposób spędzać czas wolny – poświęcając się pasji, ale mogą też dodatkowo zarabiać na swoim hobby (coraz więcej jest sklepów z rękodziełem , gdzie można kupić gotowe produkty z zastosowaniem decoupageu’ czy filcowania).

Nasi przesympatyczni kursanci byli zachwyceni warsztatami. Wśród swoich podopiecznych mają też grupy dzieci, dlatego bardzo ucieszyli z zajęć artystycznych, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy z najmłodszymi. Jeden z Panów podszedł do nas po spotkaniu i podziękował za to, że tak wiele nauczył się na warsztatach. Jedna z Pań była poruszana, bo nie sądziła, że coś ją jeszcze na starość tak bardzo zainspiruje jak nasze  warsztaty z rękodzieła. Atmosfera była cudowna. Wszyscy aktywnie pracowali . Powstało wiele oryginalnych prac. Tworzeniu towarzyszyły śpiewy i opowiadanie kawałów. To był bardzo twórczy czas wśród miłych ludzi.

paint3 (2)

Tego typu warsztaty artystyczno – rozwojowe, przede wszystkim pobudzają kreatywność, ale też wyciszają i relaksują. Uczą nowej techniki rękodzieła i pokazują nowe możliwości wykorzystania twórczego potencjału, który tkwi w każdym człowieku. Należy tylko pokazać kierunek i dobrze poprowadzić kursanta, by odkrył w sobie potencjał i obudził uśpioną kreatywność.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, czy warto podjąć się zmiany, po prostu podejmij wyzwanie i nie mów, że już jest za późno. Nasza praca na warsztatach z wolontariuszami po 60-stce jest żywym przykładem na to, że nigdy nie jest za późno na działanie!

dec8