Za późno, żeby zacząć?

Czy zdarza Ci się myśleć o tym, że chcesz coś zmienić, jednak z tyłu głowy pojawia się myśl „bez sensu, już za późno”. Może myślisz o zmianie dotychczasowego życia? O tym, aby pójść nieznaną dotąd drogą, ale masz wątpliwości. W odpowiedzi na pytanie: czy warto podejmować się nowych działań, niech posłuży Ci przykład grupy wolontariuszy w wieku 60+, dla których prowadziłyśmy warsztaty decoupage’u.paint2Nawiązałyśmy współpracę z Centrum Edukacji Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, gdzie 7 listopada rozpoczęłyśmy cykl 4 warsztatów. Każdy warsztat był poświęcony innej tematyce z wykorzystaniem techniki zdobienia zwanej decoupage. Tworzyliśmy chusteczniki i herbaciarki (decoupage na drewnie) oraz donice (decoupage na powierzchni ceramicznej). Te warsztaty były w tematyce jesiennej.

paint7paint9paint11

Na kolejne spotkanie przygotowałyśmy ozdoby świąteczne z okazji nadchodzących świąt – bombki, dzwonki (decoupage na styropianie) i ozdobne pudełka (decoupage na powierzchni kartonowej). Każde spotkanie pokazywało inną możliwość zastosowania tej techniki, a przy tym uczyło nowych umiejętności, które można wykorzystać na co dzień i podzielić się wiedzą z innymi.

dec11dec6dec5

Kobiety od wieków spędzały czas na robótkach ręcznych. Obecnie mogą wyjść z domów i podzielić się swoimi umiejętnościami z innymi. Mogą w ten sposób spędzać czas wolny – poświęcając się pasji, ale mogą też dodatkowo zarabiać na swoim hobby (coraz więcej jest sklepów z rękodziełem , gdzie można kupić gotowe produkty z zastosowaniem decoupageu’ czy filcowania).

Nasi przesympatyczni kursanci byli zachwyceni warsztatami. Wśród swoich podopiecznych mają też grupy dzieci, dlatego bardzo ucieszyli z zajęć artystycznych, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy z najmłodszymi. Jeden z Panów podszedł do nas po spotkaniu i podziękował za to, że tak wiele nauczył się na warsztatach. Jedna z Pań była poruszana, bo nie sądziła, że coś ją jeszcze na starość tak bardzo zainspiruje jak nasze  warsztaty z rękodzieła. Atmosfera była cudowna. Wszyscy aktywnie pracowali . Powstało wiele oryginalnych prac. Tworzeniu towarzyszyły śpiewy i opowiadanie kawałów. To był bardzo twórczy czas wśród miłych ludzi.

paint3 (2)

Tego typu warsztaty artystyczno – rozwojowe, przede wszystkim pobudzają kreatywność, ale też wyciszają i relaksują. Uczą nowej techniki rękodzieła i pokazują nowe możliwości wykorzystania twórczego potencjału, który tkwi w każdym człowieku. Należy tylko pokazać kierunek i dobrze poprowadzić kursanta, by odkrył w sobie potencjał i obudził uśpioną kreatywność.

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, czy warto podjąć się zmiany, po prostu podejmij wyzwanie i nie mów, że już jest za późno. Nasza praca na warsztatach z wolontariuszami po 60-stce jest żywym przykładem na to, że nigdy nie jest za późno na działanie!

dec8

No comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>